Με… Brexit από το Euro 2016, ολοκληρώθηκε η φάση των «16», με την Ισλανδία να κάνει την μεγαλύτερη έκπληξη και να πετάει έξω από τη διοργάνωση την Αγγλία κερδίζοντας με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή του σκορ. Οι Ισλανδοί θα αντιμετωπίσουν στα προημιτελικά την Γαλλία την Κυριακή (3/7).

Το σκορ άνοιξε ο Ρούνεϊ με πέναλτι στο 4’, ο Σίγκουρντσον ισοφάρισε στο 6’ και  στο 18′ ο Σίγκτορσον πέτυχαν το νικητήριο τέρμα των Ισλανδών.

Στο 4ο λεπτό του αγώνα ο Στέρλινγκ ανατράπηκε από τον Χάλντορσον μέσα στην περιοχή και ο Ρούνεϊ που εκτέλεσε το πέναλτι άνοιξε το σκορ (1-0) για τα «τρία λιοντάρια».

Ωστόσο η απάντηση των Ισλανδών ήταν άμεση, καθώς δύο λεπτά αργότερα (6’) ο Άρνασον έπιασε την κεφαλιά και ο Ρ. Σίγκουρντσον με προβολή έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1).

Στο 18’ η Ισλανδία πέτυχε την ανατροπή του σκορ με τον Σίγκτορσον που έκανε το σουτ, ο Χαρτ δεν μπόρεσε να μπλοκάρει και η μάλα κατέληξε στην εστία για το 1-2.

Οι Άγγλοι πίεσαν για την ισοφάριση όμως με ανορθόδοξο τρόπο προσπαθούσαν να βρουν λύσεις στην καλά οργανωμένη άμυνα των Ισλανδών που κρατούσε με σχετική ευκολία το σκορ παρά την πίεση.

Στο δεύτερο μέρος η Αγγλία έπαιζε στο μισό γήπεδο, όμως χωρίς να δημιουργήσει μεγάλη φάση. Αντίθετα, η Ισλανδία ήταν αυτή που απείλησε για τρίτο τέρμα όπως στο 55’ με το ψαλιδάκι του Ράγκναρ Σίγκουρντσον που απέκρουσε ο Χαρτ. Στο 83’ ο Χαρτ είπε όχι στον Γκούναρσον σε τετ α τετ και ο επιθετικός των Ισλανδών έχασε μοναδική ευκαιρία για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Η Αγγλία παρά την πίεση της δεν μπόρεσε να κάνει φάση και έτσι σε ακόμη ένα παιχνίδι νοκ-άουτ αποκλείστηκε νωρίς…

Κάρτες: Στάριτζ – Γ. Σίγκουρντσον, Γκούναρσον

Διαιτητής: Σκομίνα (Σλοβενία)

Αγγλία (Ρόι Χότζσον): Χαρτ, Γουόκερ, Ρόουζ, Κέιχιλ, Σμόλινγκ, Στέρλινγκ (60′ Βάρντι), Κέιν, Ρούνεϊ (86′ Ράσφορντ), Στάριτζ, Ντάιερ (46′ Γουίλσιρ), Ντέλε Άλι.

Ισλανδία (Λαρς Λάγκερμπακ): Χάλντορσον, Σέβαρσον, Γ. Σίγκουρντσον, Γκούντμουντσον, Μπιάρνασον, Σίγκτορσον (77′ Μπιάρνασον), Ρ. Σίγκουρντσον, Άρνασον, Μπόντβαρσον (88′ Τραούστασον), Γκούναρσον, Σκούλασον.

ΠΗΓΕΣ: ΕΡΤ1, ΑΠΕ-ΜΠΕ