Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι Αγγλίας-Ρωσίας (1-1) για την 1η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου στο Euro 2016. Οι Άγγλοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντάιερ στο 73’, και οι Ρώσοι ισοφάρισαν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπερεζούτσκι.

Μόλις στο 7ο λεπτό οι Άγγλοι απείλησαν με τον Λαλάνα αλλά ο Ακινφέεφ είπε «όχι», ενώ στο 22’ πάλι ο μέσος της Λίβερπουλ σούταρε με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι έξω. Οι Ρώσοι στα πρώτα 45 λεπτά είχαν μια καλή στιγμή με τον Ιγκνασέβιτς (17’), που εξουδετερώθηκε από τον Χαρτ.

Η Ρωσία ανέβασε την απόδοση της στο δεύτερο μέρος και στο 58’ απείλησε με τον Κοκόριν αλλά ο Χαρτ απέκρουσε. Στο 71’ ο Ρούνεϊ με σουτ έξω από τη περιοχή είδε τον Ακινφέεφ να αποκρούει και τη μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι. Τον γόρδιο δεσμό για τους Άγγλους έδωσε ο Ντάιερ με φάουλ έξω από τη περιοχή που άνοιξε το σκορ στο 73’, όμως οι Ρώσοι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισαν στο τελικό 1-1 με τον Μπερεζούτσκι.

Κίτρινες: Κέιχιλ – Σενίκοφ

Διαιτητής: Νικολά Ριτσόλι (Ιταλία)

Αγγλία (Ρόι Χόντζον): Χαρτ, Γουόκερ, Κέιχιλ, Σμόλινγκ, Ρόουζ, Ντάιερ, Άλι, Ρούνεϊ (78΄ Γουίλσιρ), Λαλάνα, Στέρλινγκ (87΄ Μίλνερ), Κέιν.

Ρωσία (Λεονίντ Σλούτσκι): Ακινφέεβ, Σμόλνικοφ, Ιγκνασέβιτς, Βασίλι Μπερεζούτσκι, Σένικοφ, Νόιστεντερ (80΄ Γκλουσακόφ), Γκολοβίν (77΄Σιρόκοφ), Σάτοβ, Σμόλοβ (85΄ Μαμάεφ), Κοκόριν, Τζιούμπα.

ΠΗΓΕΣ: ΕΡΤ1, ΑΠΕ-ΜΠΕ