Καλή στο πρώτο ημίχρονο, αλλά χωρίς δυνάμεις στο δεύτερο η ΑΕΚ γνώρισε βαριά ήττα με 3-0 στο Άμστερνταμ από τον Άγιαξ στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου του Champions League. Tα γκολ για τους Ολλανδούς πέτυχαν οι Ταλιαφίκο (46΄, 90΄)και Φαν ντε Μπέικ (77΄) ενώ είχαν πολλές ακόμα χαμένες ευκαιρίες απέναντι στην ομάδα του Ουζουνίδη που ενώ τα κατάφερε περίφημα αμυντικά στο α΄ ημίχρονο κατέρρευσε στη συνέχεια, χάνοντας κατά κράτος την μάχη του κέντρου από τους ταχύτατους Ολλανδούς.

Επόμενος αντίπαλος της ΑΕΚ, που αγωνίστηκε χωρίς τους τιμωρημένους Λιβάγια, Λόπες, Μπακασέτα, είναι η Μπενφίκα στις 2 Οκτωβρίου στο ΟΑΚΑ.

Η μαγική ατμόσφαιρα του «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» φάηνηκε ότι επηρρέασε την ΑΕΚ στην έναρξη του αγώνα, καθώς οι Ολλανδοί είχαν πάνω από 80% κατοχή μπάλας και πάσαραν με ακρίβεια άνω του 90% στα πρώτα 12 λεπτά. Όμως στο 14΄ ο Σιμόες παραλίγο να «παγώσει» το γήπεδο καθώς έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου.

Προϊόντος του χρόνου από το δεύτερο μισό του πρωτου ημιχρόνου η «Ενωση» ισορρόπησε το παιχνίδι στο κέντρο, πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσε να βγει μπροστά με αιχμές του δόρατος τους Πόνσε και Κλωναρίδη με βοήθειες από τον Μάνταλο, αλλά χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.

Αμυντικά, ο «καυτός» Χούντελααρ ήταν καθηλωμένος στις «συμπληγάδες» του Λαμπρόπουλου και του Οικονόμου, ο Ζίγεκ κι ο Τάντιτς δεν έβρισκαν τις πάσες που ήθελαν και ο Αγιαξ είχε κλειστεί καλά. Μόλις στο 33΄ εκδήλωσε την πρώτη του αξιόλογη τελική προσπάθεια, με τον Μπάρκα να εξουδετερώνει εύκολα το σουτ του Σένε.

Όσο καλά τα πήγε όμως στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ, τόσο προβλημάτισε με την απόδοσή της στο 2ο ημίχρονο. Με το «καλημέρα» κιόλας, στο 46ο λεπτό ο Ταλιαφίκο μετά από εξαιρετική μπαλιά του Νέρες βγήκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, που αδράνησε, και από πολύ κοντά δεν δυσκολεύτηκε να «εκτελέσει» τον Μπάρκα (1-0).

Το γκολ αυτό άλλαξε εντελώς τα δεδομένα στον αγώνα, καθώς εκ των πραγμάτων η ΑΕΚ θα έπρεπε να ρισκάρει περισσότερο, να βγει με αξιώσεις μπροστά και όντως ο Μαρίνος Ουζουνίδης προχώρησε σε δύο αλλαγές περνώντας στον αγώνα τον ΄Αλεφ που είναι καλύτερος δημιουργικά από τον Γαλανόπουλο και τον Γιαννιώτα στην θέση του Μπακάκη. Παρ΄ όλα αυτά η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις συνθήκες του αγώνα, ο Άγιαξ συνέχιζε να πιέζει ασφυκτικά σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, την ώρα που η «Ενωση» υπέπεφτε σε συχνά λάθη, δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα στον χώρο του κέντρου με αποτέλεσμα να είναι συνεχώς σε θέση άμυνας!
Στο 58΄ ο Μπάρκας κράτησε «ζωντανούς» τους πρωταθλητές με απίθανη απόκρουσε σε κεφαλιά του Ταλιαφίκο. Η ΑΕΚ είχε καταφέρει να μπλοκάρει όλες τις πηγές κινδύνου του Αγιαξ, αλλά είχε πολλά πρβλήματα από τον αριστερό μπακ!
Ο Αντρέ Σιμόες που είναι ο στυλοβάτης στο χώρο του κέντρου για την πρωταθλήτρια Ελλάδος κουράστηκε στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε εύκολα και αχρείαστα λάθη, ένα εκ των οποίων ήταν μοιραίο, καθώς ήταν αυτό από το οποίο προήλθε το 2ο γκολ του Άγιαξ: Ο Ντόνι Φαν ντε Μπέικ κλήθηκε να αντικαταστήσει τον Χούντελααρ που ένοιωσε ενοχλήσεις στο 62΄ και ήταν αυτός που έβαλε οριστικά τον επίλογο στο αήττητο σερί της ΑΕΚ. Στο 77΄ από ασίστ του Τάντιτς «εκτέλεσε» τον Μπάρκα και σφράγισε τη νίκη του Αγιαξ (2-0).
Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει, στο 90ο λεπτό ο «δαιμόνιος» Ταλιαφίκο με απίθανη σέντρα-σουτ από αριστερά «κρέμασε» τον Μπάρκα και έγραψε το τελικό 3-0 για τους γηπεδούχους κάτω από ξέφρενα πανηγύρια από την εξέδρα.

Το 3-0 είναι μεν βαρύ για την ΑΕΚ ωστόσο επιθετικά δεν δικαιούτο κάτι καλύτερο, καθώς δεν απείλησε, ή απείλησε ελάχιστα, ειδικά στο 2ο ημίχρονο που έχασε κατά κράτος τη μάχη στο χώρο του κέντρου.
Φάνηκαν πολύ οι απουσίες τόσο του Μπακασέτα και κυρίως του Λιβάγια για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, αλλά τουλάχιστον στον επόμενο αγώνα με την Μπενφίκα θα έχει τον πρώτο που εξέτισε την ποινή δύο αγωνιστικών.
Προσπάθησαν πολύ ιδίως στο α΄ημίχρονο οι Πόνσε και Κλωναρίδης μαζί με τον Μάνταλο, αλλά χάθηκαν και αυτοί στη μετριότητα του 2ου ημιχρόνου