Η Λέστερ συνεχίζει να γράφει ιστορία καθώς προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League βγάζοντας έξω την Σεβίλη με ανατροπή. Οι «αλεπούδες» νίκησαν με 2-0 και πήραν το εισιτήριο για τους «8» καθώς στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» είχαν ηττηθεί με 2-1.

Τα τέρματα της Λέστερ πέτυχαν ο Μόργκαν στο 27’ και ο Ολμπράιτον στο 54’ ενώ η Σεβίλη έχασε πέναλτι με τον Νζοζί στο 80’. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με δέκα παίχτες καθώς στο 74’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Νασρί.

Με τεράστια ευκαιρία της Σεβίλης ξεκίνησε το παιχνίδι καθώς στο 4’ ο Νασρί ανάγκασε τον Σμάιχελ σε εντυπωσιακή απόκρουση. Οι γηπεδούχοι στο 27’ άνοιξαν το σκορ και είδαν τις ελπίδες τους να αναπτερώνονται καθώς ο Μαχρέζ εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο Μόργκαν και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Οι «αλεπούδες» είχαν τη τύχη με το μέρος τους στο 53’ στον «κεραυνό» του Εσουδέρο που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι με τον Ολμπράιτον πήραν σκορ πρόκρισης πετυχαίνοντας το 2-0. Η Σεβίλη έμεινε με δέκα παίχτες στο 74’ καθώς αποβλήθηκε ο Νασρί με δεύτερη κίτρινη και το έργο τους έγινε ιδιαίτερα δύσκολο, ωστόσο συνέχισαν να πιέζουν και να ψάχνουν το γκολ που θα έστελνε το ματς στη παράταση. Στο 80’ η Σεβίλη κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Βιτόλο από τον Σμάιχελ, ο Νζοζί έκανε κακή εκτέλεση και ο κίπερ της Λέστερ απέκρουσε κρατώντας το εισιτήριο της πρόκρισης.

Κίτρινες: Βάρντι, Σμάιχελ, Εντιντί, Μαχρέζ – Νασρί, Βιτόλο

Κόκκινη: 74’ Νασρί (2η κιτρ)

Διαιτητής: Ντανιέλε Ορσάτο (Ιταλία)

Λέστερ (Κρεγκ Σέικσπιρ): Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουξ, Ντινκουότερ, Εντιντί, Ολμπράιτον, Μαχρέζ (90΄ Αμαρτέι), Οκαζάκι (64΄ Σλιμανί), Βάρντι.

Σεβίλη (Χόρχε Σαμπάολι): Ρίκο, Μερκάδο (46΄ Μαριάνο), Παρέχα, Ραμί, Σαράμπια (46΄ Γιόβετιτς), Ιμπόρα, Ενζονζί, Εσκουδέρο, Βιτόλο, Νασρί, Μπεν Γεντέρ (68΄ Κορέα).

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ