Με τον Ταξιάρχη Φούντα να βρίσκει για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική δίχτυα, αλλά και τους Μάριο Βρουσάϊ και Τάσο Μπακασέτα να σκοράρουν καθοριστικά γκολ, κύλησε το ευρωπαϊκό ποδοσφαιρικό τριήμερο για τους Έλληνες που αγωνίζονται στα πρωταθλήματα της «γηραιάς ηπείρου».

Ο Έλληνας επιθετικός της Ραπίντ Βιέννης σημείωσε το μοναδικό τέρμα στο 1-1 με την Βολφσμπέργκερ, ο νεαρός μεσοεπιθετικός της Βίλεμ χάρισε στην ομάδα του την εκτός έδρας έδρας νίκη επί της Τβέντε και ο έμπειρος μεσοεπιθετικός της Αλανιασπόρ ήταν καθοριστικός στην ευρεία νίκη με 5-2 επί της Ριζεσπόρ, καθώς πέτυχε ένα γκολ και μοίρασε μία ασίστ.

Η παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών στα πρωταθλήματα του εξωτερικού, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Η Αρσεναλ φιλοξενείται απόψε από την Σέφιλντ Γιουνάϊτεντ

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Η Αρσεναλ φιλοξενείται απόψε από την Σέφιλντ Γιουνάϊτεντ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Τότεναμ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Βερόνα.
Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Βερόνα.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Μίλαν.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 4-3 από την Ιντερ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης.

Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Σάλκε.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Χέρτα Βερολίνου.
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης (Πάντερμπορν): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Κολονία.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Χετάφε. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΓΑΛΛΙΑ
Ευθύμης Κουλούρης (Τουλούζ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 89` από τον Μακένγκο) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Λιλ.
Τάσος Δώνης (Ρεμς): Αντκατέστησε στο 68` τον Καφαρό, στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μονπελιέ.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Αϊντχόφεν): Αντικατέστησε στο 78` τον Ιχατάρεν στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Ουτρέχτη.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Φίτεσε): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 4-0 επί της Φένλο.
Μάριος Βρουσάϊ (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Τβέντε. Στο 6ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 79` από τον Γκλαντον) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Τβέντε.

Γιώργος Στρέζος (Βίλεμ) Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Τβέντε.

Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Αντικατέστησε στο 68` τον Φλάαρ στην εντός έδρας ήττα με 4-2 από την Χέρενφεν.
ΚΥΠΡΟΣ
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια) : Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Ανόρθωση.

Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ομόνοιας. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
Σάββας Τσαμπούρης (Νέα Σαλαμίνα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ενωσης Παραλιμνίου.

Ορφέας Λύτρας (Νέα Σαλαμίνα): Εκτός αποστολής.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Ομόνοια.

Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 74` από τον Κόφι) στην εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Ομόνοια. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Γιώργος Μανθάτης (Ανόρθωση): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 87` από τον Κατσαράβα) στην εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Ομόνοια.

Γιώργος Βασιλακάκης (Ανόρθωση): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Ομόνοια.

Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 78` από τον Πίτα) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τον Εθνικό Αχνας.

Πραξιτέλης Βούρος (ΑΠΟΕΛ) : Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Δόξας Κατωκοπιάς
Σάββας Γκέντζογλου (ΑΠΟΕΛ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 32` από τον Αλεφ) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Δόξας Κατωκοπιάς.

ΒΕΛΓΙΟ

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Σερκλ Μπριζ.

Φιορίν Ντουρμισάϊ (Μπέβερεν): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Γάνδη.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ζαγκλέμπιε Λούμπιν.
Μιχάλης Μανιάς (Πογκόν): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ζαγκλέμπιε Λούμπιν.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Η Γκέτεμποργκ φιλοξενεί απόψε την Τζουργκάρντεν.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 70` από τον Φλορεντίνο), στην εκτός έδρας νίκη με 4-0 επί της Κόβα Ντε Πιετάντε για το κύπελλο.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.
ΕΛΒΕΤΙΑ
Κωνσταντίνος Δημητρίου (Βασιλεία): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Εσμπιεργκ.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Σάλτσμπουργκ.
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιένης): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Βολφσμπέργκερ. Στο 31ο λεπτό πέτυχε το γκολ της ομάδας του, ενώ παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Μπρεστ): Εκτός αποστολής.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Αντικατέστησε στο 72` τον Κριστέα, στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Τσίντια Ταργκοβίστε..

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90` λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 5-2 επί της Ριζεσπόρ.

Τάσος Μπακασέτας (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 76` από τον Τζάλμα Κάμπος) στην εντός έδρας νίκη με 5-2 επί της Ριζεσπόρ. Στο 51ο λεπτό σημείωσε το 3-0 για την ομάδα του, ενώ παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Μανώλης Σιώπης (Αλανσιασπόρ): Βασικός (90` λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 5-2 επί της Ριζεσπόρ.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Μπεσίκτας.
Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 46` από τον Ουμάρ) στην εκτός έδρας ήττα με 5-2 από την Αλανιασπόρ.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ