Ολοκληρώθηκε πριν από λίγο η κλήρωση της φάσης των ομίλων του Europa League στη Νιόν της Ελβετίας όπου ΠΑΟΚ και ΑΕΚ τοποθετήθηκαν στον 5ο και 7ο όμιλο αντίστοιχα με ομάδες που μπορούν και οι δύο να αντιμετωπίσουν με επιτυχία.

Οι Θεσσαλονικείς «έπεσαν» στον 5ο όμιλο της διοργάνωσης, στο πλαίσιο του οποίου θα αντιμετωπίσουν την ολλανδική Αϊντχόφεν, την ισπανική Γρανάδα και την κυπριακή Ομόνοια.

Τη Λέστερ από την Αγγλία, την Μπράγκα από την Πορτογαλία και τη Ζόρια Λουχάνσκ από την Ουκρανία, θα κληθεί να αντιμετωπίσει η ΑΕΚ στον 7ο όμιλο του Europa League.

Η πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Europa League είναι προγραμματισμένη για τις 22 Οκτωβρίου, ενώ οι υπόλοιπες αγωνιστικές θα διεξαχθούν στις 29/10 (2η), 5/11 (3η), 26/11 (4η), 3/12 (5η) και 10/12 (6η).

Ο όμιλος του ΠΑΟΚ (5ος)
Αϊντχόβεν
ΠΑΟΚ
Γρανάδα
Ομόνοια

Ο όμιλος της ΑΕΚ (7ος)
Μπράγκα
Λέστερ
ΑΕΚ
Ζόρια (Ουκρανία)

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΙ 12 ΟΜΙΛΟΙ ΤΟΥ EUROPA LEAGUE

Τα γκρουπ που προέκυψαν από τη σχετική διαδικασία έχουν ως εξής:
1ος ΟΜΙΛΟΣ
Ρόμα (Ιταλία)
Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)
Κλουζ (Ρουμανία)
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Άρσεναλ (Αγγλία)
Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)
Μόλντε (Νορβηγία)
Ντάνταλκ (Ιρλανδία)

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Λεβερκούζεν (Γερμανία)
Σλάβια Πράγας (Τσεχία)
Χάποελ Μπερ-Σεβά (Ισραήλ)
Νις (Γαλλία)

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Μπενφίκα (Πορτογαλία)
Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)
Ρέιντζερς (Σκωτία)
Λεχ Πόζναν (Πολωνία)

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Αϊντχόφεν (Ολλανδία)
ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)
Γρανάδα (Ισπανία)
Ομόνοια (Κύπρος)

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Νάπολι (Ιταλία)
Σοσιεδάδ (Ισπανία)
Αλκμάαρ (Ολλανδία)
Ριέκα (Κροατία)

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Μπράγκα (Πορτογαλία)
Λέστερ (Αγγλία)
ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)
Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία)

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Σέλτικ (Σκωτία)
Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)
Μίλαν (Ιταλία)
Λιλ (Γαλλία)

9ος ΟΜΙΛΟΣ
Βιγιαρεάλ (Ισπανία)
Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
Σιβασπόρ (Τουρκία)

10ος ΟΜΙΛΟΣ
Τότεναμ (Αγγλία)
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)
Λίντσερ (Αυστρία)
Αντβέρπ (Βέλγιο)

11ος ΟΜΙΛΟΣ
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)
Φέγενορντ (Ολλανδία)
Βόλφσμπεργκ (Αυστρία)

12ος ΟΜΙΛΟΣ
Γάνδη (Βέλγιο)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)
Χοφενχάιμ (Γερμανία)
Σλόβαν Λίμπερετς (Σλοβακία)

ΠΗΓΗ: SPORTS.ERT.GR