Την «γνώριμη» Καμπάλα θα βρει στον δρόμο του ο Παναθηναϊκός για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ όπως προέκυψε από τους αγώνες ρεβάνς του 2ου προκριματικού γύρου της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης.
Η ομάδα από το Αζερμπαϊτζάν ανέτρεψε τα προγνωστικά, νίκησε στην Πολωνία με 2-0 τη Γιαγκελόνια και θα βρεθεί στο δρόμο του Παναθηναϊκού στο γ΄ προκριματικό γύρο του Europa League.
Οι Αζέροι, που είχαν παραχωρήσει ισοπαλία 1-1 στην έδρα τους, προηγήθηκαν στο 18΄ με τον Ίλγκαρ Γκουρμπάνοφ και διπλασίασαν στο 89΄ με τον Φίλιπ Όζομπιτς. Υπενθυμίζεται ότι η Καμπάλα είχε αποκλείσει τους «πράσινους» στα πλέι οφ της ίδιας διοργάνωσης τον Αύγουστο του 2015. Το πρώτο παιχνίδι θα διεξαχθεί την επόμενη Πέμπτη (27/7) στο «Απόστολος Νικολαΐδης» και η ρεβάνς στις 3 Αυγούστου στο Αζερμπαϊτζάν.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ στον δρόμο του Πανιωνίου

Όπως αναμενόταν η Μακάμπι Τελ Αβίβ θα είναι τελικά ο αντίπαλος του Πανιωνίου στον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα του Ισραήλ νίκησε με 2-0 στο Ρέϊκιαβικ την ομώνυμη ομάδα και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Τα γκολ πέτυχαν οι Ομέρ Ατζίλι (57΄) και Ντορ Πέρετζ (66΄).
Η ισραηλίτικη ομάδα είχε νικήσει και στον πρώτο αγώνα με 3-1 στο Τελ Αβίβ.

Τα αποτελέσματα στους αγώνες ρεβάνς του β΄ προκριματικού γύρου (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):
Γκόριτσα (Σλοβενία)-Πανιώνιος 2-3 (0-2)
Φόλα Ες (Λουξεμβούργο)-Ιντερ Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) 4-1 (0-1)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Ιρτις (Καζακστάν) 2-0 (1-1)
Σκεντέρμπεου (Αλβανία)-Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν) 2-0 (1-1)
KR Ρέικιαβικ (Ισλανδία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 0-2 (1-3)
Ελσίνκι (Φινλανδία)-Σκεντίγια (ΠΓΔΜ) 1-1 (1-3)
Μπραν (Νορβηγία)-Ρουζόμπεροκ (Σλοβακία) 0-2 (1-0)
Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)-Ραμποτνίτσκι (ΠΓΔΜ) 3-0 (1-1)
Βιντεότον (Ουγγαρία)-Νόμε Κάλιου (Εσθονία) 1-1 (3-0)
Ντιναμό Μπρεστ (Λευκορωσία)-Αλταχ (Αυστρία) 0-3 (1-1)
VPS (Φινλανδία)-Μπρόντμπι (Δανία) 2-1 (0-2)
Σούντουβα (Λιθουανία)-Λιεπάγια (Λετονία) 0-1 (2-0)
Μπότεφ Πλόβντιβ (Βουλγαρία)-Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ) 4-0 (1-1)
Οντς (Νορβηγία)-Βαντούζ (Λιχτενστάιν) 1-0 (1-0)
Γαλατασαράι (Τουρκία)-Όστερσουντ (Σουηδία) 1-1 (0-2)
Γιαγκελόνια (Πολωνία)-Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν) 0-2 (1-1)
Λεχ Πόζναν (Πολωνία)-Χαούγκεσουντ (Νορβηγία) 2-0 (2-3)
Ζάρια Μπάλτι (Μολδαβία)-Απόλλων (Κύπρος) 1-2 (0-3)
Ουτρέχτη (Ολλανδία)-Βαλέτα (Μάλτα) 3-1 (0-0)
Ζιρά (Αζερμπαϊτζάν)-Αστρα (Ρουμανία) 0-0 (1-3)
ΑΕ Λεμεσού (Κύπρος)-Προγκρές (Λουξεμβούργο) 2-1 (1-0)
Τράκου (Λιθουανία)-Νόρκεπινγκ (Σουηδία)* 2-1 (1-2)
Λίνγκμπι (Δανία)-Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία) 2-1 (1-0)
Μπνέι Γεχούντα (Ισραήλ)-Τρέντσιν (Σλοβακία) 2-0 (1-1)
Μλάντοστ (Μαυροβούνιο)-Στουρμ (Αυστρία) 0-3 (1-0)
Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία)-Χάιντουκ (Κροατία) 1-2 (0-1)
Λουκέρνη (Ελβετία)-Οσιεκ (Κροατία) 2-1 (0-2)
Σιρόκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)-Αμπερντίν (Σκωτία) 0-2 (1-1)
ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)-Κορκ (Ιρλανδία) 1-0 (1-0)
ΑΙΚ Στοκχόλμης (Σουηδία)-Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) 2-0 (0-0)
Μίντιλαντ (Δανία)-Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) 3-1 (4-2)
Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία)-Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) 2-0 (3-2)
Ντομζάλε (Σλοβενία)-Βαλούρ (Ισλανδία) 3-2 (2-1)
* Προκρίθηκε η Τράκου με 5-3 στα πέναλτι (κ.δ. και παράταση 2-1).

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ