Βαριά ήττα με 4-1 γνώρισε ο Ολυμπιακός στη Κωνσταντινούπολη από την Μπεσίκτας στη ρεβάνς της φάσης των «16» του Europa League και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Η Μπεσίκτας προηγήθηκε με 2-0 στο 22’ με τα τέρματα των Αμπουμπακάρ (10’) και Μπάμπελ (22’), οι «ερυθρόλευκοι» ξαναμπήκαν στο ματς με το τέρμα του Ελιονούσι (31’) ενώ στο 39’ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίχτες λόγω αποβολής του Αμπουμπακάρ με απευθείας κόκκινη για χτύπημα εκτός φάσης στον Ρέτσο. Οι ελπίδες του Ολυμπιακού όμως εξανεμίστηκαν στο τρίτο γκολ των γηπεδούχων που ήρθα πάλι από τον Μπάμπελ στο 75’ και έσβησαν τελείως στο 84’ με τον Τοσούν να διαμορφώνει το τελικό 4-1.

Κακός ήταν ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του ματς με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά και να ανοίγουν το σκορ στο 10’ Ο Ταλίκα έβγαλε τη σένρα και ο Αμπουμπακάρ με κεφαλιά νίκησε τον Λεάλι για το 1-0. Στο 22’ ο Μπάμπελ με δυνατό σουτ έξω από τη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την πρόκριση για τους γηπεδούχους.

Ωστόσο στα επόμενα λεπτά η ελπίδα ξαναφάνηκε στο πλευρό του Ολυμπιακού με τον Ελιονούσι να πετυχαίνει ένα εκπληκτικό τέρμα στο 31’ (2-1) και οκτώ λεπτά αργότερα (39’) η Μπεσίκτας έμεινε με παίχτη λιγότερο καθώς ο Αμπουμπακάρ χτύπησε τον Ρέτσο εκτός φάσης και είδε την κόκκινη κάρτα. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν για την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους χωρίς όμως να κάνουν τη μεγάλη φάση.

Οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο στο δεύτερο μέρος για να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ αλλά ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την υπεροχή του. Στο 75’ ο Μπάμπελ με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1 βάζοντας ουσιαστικά «ταφόπλακα» στις ελπίδες του Ολυμπιακού. Η σεμνή τελετή ολοκληρώθηκε με το τέταρτο γκολ των γηπεδούχων που ήρθε στο 84’ από το πλασέ του Τοσούν (4-1).

Κίτρινες: Οζιακούπ – Σεμπά, Ντα Κόστα, Ρομαό

Κόκκινες: 39′ Αμπουμπακάρ
Διαιτητής: Μάικλ Όλιβερ (Αγγλία)

Μπεσίκτας (Σενιόλ Γκουνές): Φάμπρι, Μίτροβιτς, Τόσιτς, Αντριάνο, Γκιονούλ, Χάτσινσον, Οζακιούπ (60′ Ουισάλ), Ταλίσκα (91′ Ινλέρ), Μπάμπελ, Κουαρέσμα (82′ Τοσούν), Αμπουμπακάρ.

Ολυμπιακός (Βασίλης Βούζας): Λεάλι, Φιγκέιρας, Σισοκό, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Καμπιάσο (68′ Μάριν), Ρομαό (76′ Μάρτινς), Μανθάτης (56′ Σεμπά), Ελιουνούσι, Φορτούνης, Ανσαριφάρντ.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi