Το νικητή του ζευγαριού, ανάμεσα στην ουγγρική Χόνβεντ και τη ρουμανική Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα, θα αντιμετωπίσει η ΑΕΚ στον Γ΄ προκριματικό γύρο του Europa League. Η Ενωση θα δώσει το πρώτο φετινό επίσημο παιχνίδι της εκτός έδρας, στις 8/8, και θα υποδεχθεί τον αντίπαλό της στο ΟΑΚΑ στις 15 Αυγούστου.
Με Λέγκια ή Κουόπιο ο Ατρόμητος, αν περάσει την Ντουναΐσκα Στρέντα

Η πολωνική Λέγκια ή η φινλανδική Κουόπιο θα είναι ο αντίπαλος του Ατρομήτου στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, εφόσον οι «κυανέρυθροι» αποκλείσουν την Ντουναΐσκα Στρέντα, όπως προέκυψε από τη σχετική κλήρωση που πραγματοποιήθηκε στη Νιόν της Ελβετίας.

Ο Ατρόμητος θα δώσει το πρώτο παιχνίδι εκτός έδρας στις 8 Αυγούστου, ενώ ο αγώνας ρεβάνς θα διεξαχθεί στις 15/8 στο Περιστέρι.

Με Μόλντε ή Τσουκαρίτσκι ο Άρης, αν αποκλείσει την ΑΕΛ Λεμεσού

Η νορβηγική Μόλντε ή η Τσουκαρίτσκι από τη Σερβία θα είναι ο αντίπαλος του Άρη στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, εφόσον οι Θεσσαλονικείς αποκλείσουν την ΑΕΛ Λεμεσού, όπως προέκυψε από τη σχετική κλήρωση που πραγματοποιήθηκε στη Νιόν της Ελβετίας.

Ο Άρης θα δώσει το πρώτο παιχνίδι εκτός έδρας στις 8 Αυγούστου, ενώ ο αγώνας ρεβάνς θα διεξαχθεί στις 15/8 στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Aναλυτικά η κλήρωση του γ΄ προκριματικού γύρου

Πραγματοποιήθηκε σήμερα στη Νιόν της Ελβετίας η κλήρωση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League. Οι πρώτες αναμετρήσεις θα διεξαχθούν στις 8 Αυγούστου και οι ρεβάνς στις 15 του μήνα. Τα ζευγάρια που προέκυψαν έχουν ως εξής:

ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ
Ηττημένος ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) ή Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο) – HB Τόρσαβν (Νησιά Φερόε) ή Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία)
Ηττημένος Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) ή Κλουζ (Ρουμανία) – Τρε Πένε (Σαν Μαρίνο) ή Σούντουβα (Λιθουανία)
Αραράτ (Αρμενία) ή Λίκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ) – Ηττημένος Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) ή Σαμπουρτάλο (Γεωργία)
Πιάστ Γκλίβιτσε (Πολωνία) ή Ρίγα (Λετονία) – Ηττημένος Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) ή Ελσίνκι (Φινλανδία)
Βαλούρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία) ή Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) – Ηττημένος Κοπεγχάγη (Δανία) ή Δε Νιού Σέιντς (Ουαλία)
Σαράγεβο (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)*- Ηττημένος ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) ή Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)
Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία) ή Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) – Ηττημένος Σέλτικ (Σκωτία) ή Νόμε Κάλιου (Εσθονία)
FC Σάντα Κολόμα (Ανδόρα) ή Αστάνα (Καζακστάν) – Ηττημένος Βαλέτα (Μάλτα) ή Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)
Παρτιζάνι (Αλβανία) ή Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία) – Ηττημένος Μάριμπορ (Σλοβενία) ή ΑΪΚ (Σουηδία)
Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) ή Φερονικέλι (Κόσοβο) – Ηττημένος Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) ή Ντάνταλκ (Ιρλανδία)
* Ο ηττημένος του ζευγαριού Σαράγεβο-Σέλτικ για τον α΄ προκριματικό γύρο του Champions League προκρίθηκε χωρίς αγώνα στον τρίτο προκριματικό γύρο.

ΒΑΣΙΚΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ
Νόρκεπινγκ (Σουηδία) ή Λιεπάγια (Λετονία) – Χάποελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) ή Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)
Τορίνο (Ιταλία) ή Ντέμπρετσεν (Ουγγαρία) – Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία) ή Έσμπιεργκ (Δανία)
Αντβέρπ (Βέλγιο) – Ηττημένος Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) ή ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
Αούστρια Βιέννης (Αυστρία) – Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) ή Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)
Φέγενορντ (Ολλανδία) – Γκαμπάλα (Αζερμπαϊτζάν) ή Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)
Λέχια Γκντανσκ (Πολωνία) ή Μπρόντμπι (Δανία) – Μπράγκα (Πορτογαλία)
Μόλντε (Νορβηγία) ή Τσουκαρίτσκι (Σερβία) – ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ) ή ΑΕΛ Λεμεσού (Κύπρος)
Λοκομοτίβ Πλόβντιβ (Βουλγαρία) ή Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) – Στρασμπούρ (Γαλλία) ή Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)
Τουν (Ελβετία) – Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία)
Αλασκέρτ (Αρμενία) ή Στεάουα (Ρουμανία) – Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία) ή Ορντάμπασι Σιμκέντ (Καζακστάν)
Πιούνικ (Αρμενία) ή Γιάμπλονετς (Τσεχία) – Γουλβς (Αγγλία) ή Κρουσέιντερς (Βόρεια Ιρλανδία)
Μίντιλαντ (Δανία) – Ρέιντζερς (Σκωτία) ή Προγκρές Νίντερκορν (Λουξεμβούργο)
Μάριουπολ (Ουκρανία) – Αλκμάαρ (Ολλανδία) ή Χάκεν (Σουηδία)
ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) ή Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία) – Γάνδη (Βέλγιο) ή Βιτορούλ (Ρουμανία)
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) ή Κουόπιο (Φινλανδία) – Ντουναΐσκα Στρέντα (Σλοβακία) ή ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
Χάουγκεσουντ (Νορβηγία) ή Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) – Ηττημένος Αϊντχόφεν (Ολλανδία) ή Βασιλεία (Ελβετία)
Ριέκα (Κροατία) – Τσιχούρα Σατσχέρε (Γεωργία) ή Αμπερντίν (Σκωτία)
Βέντσπιλς (Λετονία) ή Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα) – Ζενές Ες (Λουξεμβούργο) ή Γκιμαράες (Πορτογαλία)
Φεχέρβαρ (Ουγγαρία) ή Βαντούζ (Λιχτενστάιν) – Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) ή Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία)
Κόνας Κουέι Νόμαντς (Ουαλία) ή Παρτιζάν (Σερβία) – Μαλατιασπόρ (Τουρκία) ή Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)
Ντομζάλε (Σλοβενία) ή Μάλμε (Σουηδία) – Ουτρέχτη (Ολλανδία) ή Ζρίνσκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) ή Όσιγεκ (Κροατία) – Μπούντουτσνοστ (Μαυροβούνιο) ή Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία)
Άρσεναλ Τούλα (Ρωσία) ή Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν) – Μπνέι Γέχουντα (Ισραήλ)
Λουκέρνη (Ελβετία) ή KI Κλακσβικ (Νησιά Φαρόε) – Εσπανιόλ (Ισπανία) ή Στιάρναν (Ισλανδία)
Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) – Τραμπζονσπόρ (Τουρκία)
Χόνβεντ (Ουγγαρία) ή Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα (Ρουμανία) – ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)

ΠΗΓEΣ: ΕΡΤ1, ΑΠΕ-ΜΠΕ