Σημαντικό βήμα για την πρόκρισή του στα πλέι-οφ της Super League έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα, που επικράτησε 1-0 του Πανιωνίου στο γήπεδο του Εθνικού Σταδίου «Ζωσιμάδες», στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Το γκολ του Μιχαήλ στο 18ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση και υποχρέωσε τους «κυανέρυθρους» στην πρώτη τους ήττα έπειτα από οκτώ αγώνες πρωταθλήματος.

Σε ένα παιχνίδι που το πρώτο ημίχρονο ήταν το πιο παραγωγικό και για τις δύο ομάδες, ο ΠΑΣ επέβαλε τον δικό του ρυθμό σχεδόν σε όλη την διάρκεια και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο του αγώνα.

ΠΑΣ Γιάννινα

Κίτρινες Κάρτες: 14’ Κόντε, 64’ Γαρουφαλιάς, 66’ Ζάιρο.

Κόκκινες Κάρτες: –

Πανιώνιος

Κίτρινες Κάρτες: 25’ Μασούντ, 84’ Ταπόκο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας), βοηθοί του οι Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας), Αντώνιος Καρατζίκας (Αθήνας) και τέταρτος ο Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονία).

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Καρανίκας, Κούτρης, Μιχαήλ, Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Κοζορώνης, Ναδάλες (Γαρουφαλιάς 58’),  Ακόστα, Ζάιρο (Μπουκουβάλας 93’) , Κόντε (Γιάκος 95’).

Πανιώνιος (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος, Τασουλής, Οικονόμου, Ρισβάνης, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας (Ταπόκο 73’), Φούντας(Σαββίδης 61’), Μασούντ, Μπεν.