Τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου έχει η ΑΕΚ που γιόρτασε τα γενέθλια της (93 χρόνια από την ίδρυση της) με νίκη στο Καραϊσκάκη επί του Ολυμπιακού με 2-1 στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό.

Τα τέρματα της ΑΕΚ πέτυχαν ο Αραούχο στο 6’ και ο Πατίτο στο 64’, ενώ για τους «ερυθρόλευκους» είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Φιγκέιρας στο 13’.

Πολύ καλό ματς με αρκετές φάσεις στις δύο εστίες έγινε στο «Καραϊσκάκη» με τον Ολυμπιακό να απειλεί μόλις στο 1ο λεπτό όταν η σέντρα-σουτ του Ρέτσου βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Πέντε λεπτά αργότερα (6’) η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ, από εκτέλεση φάουλ, ο Μάνταλος πάσαρε στο κενό χώρο στον Αραούχο και αυτός πλάσαρε για το 0-1. Στο 11’ ο Αραούχο βρέθηκε απέναντι από τον Καπίνο αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει και στο 13’ ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στα ίσια με σουτ του Φιγκέιρας (1-1).

Νέο δοκάρι είχε ο Ολυμπιακός στο 22’ σε σουτ του Μάριν, ενώ στο 42’ οι Ρομαό και Φορτούνης δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο.

Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο μέρος, αλλά στο 64’ από εκτέλεση κόρνερ ο Πατίτο αμαρκάριστος στη περιοχή «εκτέλεσε» από κοντά τον Καπίνο για το 1-2. Στο 66’ οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Σεμπά, ενώ στο 69’ ο Καπίνο νίκησε τον Μάνταλο. Ο Ολυμπιακός έψαξε την ισοφάριση στη συνέχεια χωρίς όμως να δημιουργήσει μεγάλη ευκαιρία για την εστία του Ανέστη.

Κίτρινες: Μάριν, Ρομαό – Σιμόες, Μάνταλος, Βράνιες

Διαιτητής: Παπαπέτρου

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ρέτσος, Ντα Κόστα, Μποτία, Ρομαό, Ανδρούτσος (46′ Καμπιάσο), Μάριν (79′ Μάρτινς), Ελιουνούσι, Σεμπά,Φορτούνης, Καρντόσο (61′ Ανσαριφάρντ).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Μάνταλος (81′ Αραβίδης), Πατίτο (74′ Γαλανόπουλος), Χριστοδουλόπουλος (88′ Μπακασέτας), Αραούχο.

ΠΗΓΕΣ: ΕΡΤ1, ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi