Προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του κυπέλλου απέκτησε η ΑΕΚ που πέρασε νικηφόρα από την Λιβαδειά κερδίζοντας με 1-0 τον Λεβαδειακό στο πρώτο μεταξύ τους ματς για την φάση των «16» του κυπέλλου.
Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Μπακασέτας στο 71ο λεπτό.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήταν στο 9’ για την ΑΕΚ με κεφαλιά του Μπακασέτα, που έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Βούρος. Η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους που απείλησαν στο 20’ (πλασέ του Σένκα λίγο άουτ) και στο επόμενο λεπτό με τον Σουμπίνιο που μπήκε στη περιοχή αλλά έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι. Στο 45’ το σουτ του Μαχαίρα υποχρέωσε τον Ανέστη σε δύσκολη επέμβαση.

Νέα μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Λεβαδειακός στο 51΄με τον Σουμπίνιο που σούταρε άουτ απέναντι στον Ανέστη, για να ανοίξει το σκορ η ΑΕΚ στο 71’ με τον Μπακασέτα που πέρασε τον Μοσχονά και πλάσαρε για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση χάνοντας άλλες δύο καλές ευκαιρίες στο 89’ με τον Βασιλείου και στις καθυστερήσεις (90’+) με τον Μάγκα, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε που δίνει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στην ΑΕΚ.

Κίτρινες: Καραχάλιος, Βούρος, Μεντί, Μάγκας – Κολοβέτσιος, Μελικιώτης

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών)

Λεβαδειακός (Γιάννης Χριστόπουλος): Μοσχονάς, Τριποτσέρης, Βούρος, Καραχάλιος, Μαχαίρας, Σενκά (54′ Μιλιάζες), Τόπι (70′ Καλτσάς), Μεντί, Μάγκας, Σουμπίνιο (58′ Γιουσούφ), Βασιλείου.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Βράνιες, Κολοβέτσιος, Ντίας (19′ Μάνταλος), Γαλανόπουλος, Σιμόες, Αϊντάρεβιτς (84′ Μπακάκης), Βάργκας (65′ Μελικιώτης), Μπακασέτας.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi