Την τύχη στα χέρια της κρατά η ΑΕΚ για την πρόκριση στους «32» του Europa League μετά το 0-0 με την Μίλαν στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της διοργάνωσης.

Η «Ένωση» κατάφερε μέσα σε 15 ημέρες να πάρει δεύτερο σερί θετικό αποτέλεσμα απέναντι στους «ροσονέρι», παρέμεινε αήττητη (μία νίκη, 3 ισοπαλίες) και σε συνδυασμό με το 4-1 της Αούστρια στην Κροατία επί της Ριέκα έχει τον πρώτο λόγο για να συνεχίσει το ευρωπαϊκό της ταξίδι αρκεί να νικήσει στις 23/11 την Ριέκα στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Όπως πριν 15 βράδια στο Μιλάνο έτσι και απόψε στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ δεν φοβήθηκε σε καμία περίπτωση το… θηρίο Μίλαν και απέσπασε εύκολα την ισοπαλία 0-0 ενώ αν οι παίχτες του Μανόλο Χιμένεθ είχαν την τύχη με το μέρος τους σε κάποιες περιπτώσεις ίσως να έπαιρναν και το βαθμολογικό τρίποντο. Όπως στο 12’ στη πρώτη φάση της ΑΕΚ με τον Γκάλο να σουτάρει αλλά την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το δοκάρι του Ντοναρούμα. Ο κίπερ της Μίλαν κράτησε ανέπαφη την εστία του στο 14’ σε διαγώνιο σουτ του Αραούχο, ενώ οι Ιταλοί στο πρώτο μέρος είχαν μια αξιόλογη στιγμή σε μακρινό σουτ του Μπονούτσι που αστόχησε. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους το φαλτσαριστό σουτ του Γκάλο έφυγε λίγα μέτρα μακριά από το δοκάρι σε μια ακόμα καλή στιγμή για την «Ένωση» στο πρώτο μέρος.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αιφνιδιάσει στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (47’) με την κεφαλιά του Βράνιες που έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο, ενώ στη συνέχεια οι Ιταλοί ανέβηκαν, κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και έφτασαν κοντά στο γκολ στο 56’. Ο Μοντολίβο μπήκε στη περιοχή σούταρε αλλά η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και απομακρύνθηκε στη πιο μεγάλη ευκαιρία της Μίλαν στο ματς. Στο 69’ ο Γκάλο σούταρε αλλά ο Ντοναρούμα μπλόκαρε, ενώ στις καθυστερήσεις ο Γιόχανσον με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το τέρμα για να γραφτεί ο επίλογος στο ΟΑΚΑ με το 0-0 που φέρνει την ΑΕΚ πολύ κοντά στη πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League.

ΑΕΚ: Ανέστης, Βράνιες, Τσόσιτς, Μπακάκης, Γκάλο, Έλντερ Λόπες, Σιμόες, Γιόχανσον, Μπακασέτας (66′ Γαλανόπουλος), Αραούχο (79′ Γιακουμάκης), Χριστοδουλόπουλος (60′ Λιβάγια)

Μίλαν: Ντοναρούμα, Μουσάκιο, Μπονούτσι, Ρομανιόλι, Μπορίνι, Λοκατέλι (67′ Κεσιέ), Μοντολίβο, Ρικάρντο Ροντρίγκες, Τσαλχάνογλου, Αντρέ Σίλβα (81′ Κάλινιτς), Κουτρόνε (46′ Σούσο)

Επέλαση της Αούστρια στη Κροατία

Η Αούστρια πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τη Ριέκα για την προ δεκαπενθημέρου ήττα στη Βιέννη από τους Κροάτες, επικρατώντας με 4-1 στο στάδιο «Ρουγέβιτσα». Η ομάδα του Τόρστεν Φινκ προηγήθηκε με τον Πρόκοπ στο 41΄, οι παίκτες του Ματίας Κεκ ισοφάρισαν στο 61΄ με τον Πάβιτσιτς, αλλά ο Πρόκοπ χτύπησε για δεύτερη φορά, σκοράροντας στο επόμενο λεπτό, για να «γράψει» το 1-3 Σερμπέστ στο 73΄ και να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Μονσάιν στο 83΄. Η Ριέκα τελείωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Μίσιτς στο 72΄ με απευθείας κόκκινη κάρτα. Οι Αυστριακοί έφτασαν στους 4 βαθμούς κι ελπίζουν για τη δεύτερη θέση, οι Κροάτες έμειναν στους τρεις και θα δώσουν τον υπέρ πάντων αγώνα εναντίον της ΑΕΚ, στο ΟΑΚΑ, στις 23 Νοεμβρίου.

Κίτρινες: Χέμπερ, Βέσοβιτς – Φρίσενμπιχλερ, Χολτσχάουζερ, Πιρές

Κόκκινες: 72’ Μίσιτς

Διαιτητής: Γιάκομπ Κέλετ (Δανία)

Ριέκα (Ματίας Κεκ): Πρσκάλο, Βέσοβιτς, Πούντσετς, Ζούτα, Ζούπαριτς, Μίσιτς, Μπράνταριτς, Ακόστι (55΄ Κβρζιτς), Πάβιτσιτς, Χέμπερ (73΄ Ματέι), Γκόργκον (84΄ Πούλιτς).

Αούστρια Βιέννης (Τόρστεν Φινκ): Πεντς, Γκλουχάκοβιτς, Μοχάμεντ, Βέστερμαν, Σάλαμον, Χολτσχάουζερ, Σέρμπεστ, Ταγιούρι (85΄ Σαρκαριά), Πρόκοπ (90΄ Αλχασάν), Πιρές, Φρισενμπίχλερ (70΄ Μονσάιν).

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi