Την πρόκριση του στα ημιτελικά του κυπέλλου σφράγισε με πανηγυρικό τρόπο ο Παναθηναϊκός καθώς μετά τη νίκη με 4-0 στο πρώτο ματς επί του Αστέρα Τρίπολης, επικράτησε και με 1-0 στη ρεβάνς της Τρίπολης.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Μαρινάκης στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σε ματς… αγγαρεία καθώς εν πολλοίς η πρόκριση είχε ήδη κριθεί στη «Λεωφόρο» ο Παναθηναϊκός με πολλές αλλαγές στη σύνθεση του ήταν καλύτερος και απείλησε με απευθείας φάουλ του Λέτο που έδιωξε σε κόρνερ ο Αθανασιάδης. Στο 55’ πάλι με τον Λέτο οι «πράσινοι» απείλησαν με τον κίπερ του Αστέρα να διώχνει ενστικτωδώς, ενώ στο 62’ ο Αθανασιάδης είπε «όχι» στον Εμποκού. Δύο λεπτά αργότερα (64’) ο Μολέδο που ήταν αμαρκάριστος αστόχησε, ενώ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων από σέντρα του Μέστο ο Μαρινάκης με κεφαλιά πέτυχε το νικητήριο γκολ του Παναθηναϊκού (0-1).

Κίτρινες: Μολέδο

Διαιτητής: Ιωάννης Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)

Αστέρας Τρίπολης (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Aθανασιάδης, Καλτσάς (64΄ Ιγκλέσιας), Ευαγγέλου, Βιτάλι, Γιαννούλης, Μακροστέργιος, Τσουκαλάς (64΄ Δημούτσος), Τσιλιανίδης, Στανισάβλιεβιτς (74΄ Φαρίνια), Μπαστιάνος, Ιωαννίδης

Παναθηναϊκός (Μ.Ουζουνίδης): Ο.Βλαχοδήμος, Μέστο, Μολέδο, Ευαγγέλου, Χουχούμης, Μπουμάλ (73΄ Μαρινάκης), Ρέις, Λουντ, Π.Βλαχοδήμος, Λέτο (61΄ Μολίνς), Εμποκού (66΄ Χατζηγιοβάνης).

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi