Αν και έπαιζε με δέκα παίχτες, η Λάρισα πέτυχε ολική ανατροπή και κέρδισε με 2-1 την Βέροια στο «AEL FC Arena» για την 1η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κάλβο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Γκαγέχο ισοφάρισε στο 54’, και ο Ναζλίδης με πέναλτι στο 82’ πέτυχε την ανατροπή του σκορ (2-1). Από το 59’ η Λάρισα έπαιζε με δέκα παίχτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ντοντό.

Η Βέροια είχε τη πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 21’ με το σουτ του Κάλβο που απέκρουσε ο Ξενοδόχοβ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 44’ αλλά ο Καντιμοίρης είπε «όχι»  στο σουτ του Ντέλεπιτς. Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κάλβο πήρε από τον Άρτσε και άνοιξε το σκορ (0-1).

Η είσοδος του Γκαγέχο έδωσε πνοή στην Λάρισα που ισοφάρισε με τον Ισπανό στο ντεμπούτο του  στο 54’, ενώ ο ίδιος είχε και σουτ στο οριζόντιο δοκάρι στο 57’. Δύο λεπτά αργότερα (59’) η αριθμητική ισορροπία χάλασε, καθώς η Λάρισα έμεινε με παίχτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Ντοντό με δεύτερη κίτρινη. Η Βέροια «απάντησε» στα δοκάρια με τον Λινάρδο στο 76’ (κεφαλία στο οριζόντιο), ενώ στο 82’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι που το αξιοποίησε ο Ναζλίδης στο 82’ πετυχαίνοντας την ολική ανατροπή του σκορ 2-1.

Κίτρινες: Ρέντζας, Ναζλίδης, Ντοντό – Σαρπόνγκ, Καντιμοίρης, Λινάρδος, Μπαλάφας

Κόκκινη: Ντοντό (59’, 2η κίτρινη)

Διαιτητής: Φωτιάδης (Σερρών)

Λάρισα (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοβ, Ρέντζας, Γκόλιας (46΄ Γκαγέχο), Φάρκας, Μονιάκης, Μασαλέσα, Φατιόν, Ντοντό, Ναζλίδης (88΄ Τικίτο), Ικάουνιεκς (46΄ Κουτσιανικούλης), Ντέλετιτς

Βέροια (Θωμάς Γράφας): Καντιμοίρης, Μαλόν (80΄ Μίλιεβιτς), Ασίγκμπα, Καλί, Χαροντάκης, Λινάρδος, Μπαλάφας, Αρτσε, Σαρπόνγκ (63΄ Βασιλαντωνόπουλος), Τόνι Κάλβο, Καπετάνος

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi