Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο (Μπίσεσβαρ 2’, Κουλούρης 38’), ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από το Περιστέρι κερδίζοντας τον Ατρόμητο με 2-0 για την 27η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα και προσπέρασε τον Πανιώνιο στη βαθμολογία ανεβαίνοντας προσωρινά στη δεύτερη θέση.

Πολύ γρήγορα ο ΠΑΟΚ πήρε κεφάλι στο σκορ καθώς στο 2ο λεπτό ο Μπίσεσβαρ πλάσαρε τον Γκορμπούνοφ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτηα για το 1-0. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να αντιδράσει και στο 11’ έχασε καλή ευκαιρία με τον Λε Ταλέκ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα (21’) ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ με τον Λέοβατς που έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Ο Λε Ταλέκ βρήκε δίχτυα στο 35’ αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ στο 38’ ο ΠΑΟΚ έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη του πετυχαίνοντας και δεύτερο τέρμα με τον Κουλούρη (0-2).

Ο Ατρόμητος ανέβηκε στο δεύτερο μέρος αλλά και πάλι στο 52’ ακυρώθηκε τέρμα των γηπεδούχων καθώς ο Ντιγκινί χρεώθηκε με οφσάιντ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 76’ με κεφαλιά του Φυτανίδη από την περιοχή που πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο, ενώ ο ΠΑΟΚ με σωστή διαχείριση κράτησε την εστία του ανέπαφη και πήρε τη νίκη.

Κίτρινες: Κάτσε – Λε Ταλέκ

Διαιτητής: Γιώργος Κύζας (Δράμας)

Ατρόμητος (Ρικάρντο Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης (39΄ Λημνιός), Φυτανίδης, Ζησόπουλος, Κατράνης (83΄ Κοντοές), Μανιάτης, Ούμπιδες, Τόνσο, Κυριακίδης, Ντιγκινί (77΄ Πλατέλας), Λε Ταλέκ.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Μπρκιτς, Κίτσιου, Κρέσπο, Μαλεζάς, Λέοβατς, Κάτσε (69΄ Σάκχοφ), Κάνιας, Τσίμιροτ, Κάμπος (83΄ Μάτος), Μπίσεσβαρ (77΄ Ουάρντα), Κουλούρης.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi