Στο 1-1 έμειναν Άρης και Λαμία στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League, με τους γηπεδούχους να χάνουν την ευκαιρία να σκαρφαλώσουν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μπορεί ο Μίχαελ Ένινγκ να παρέμεινε αήττητος για έκτο παιχνίδι στον πάγκο του Άρη, αλλά και ο Άκης Μάντζιος διεύρυνε το δικό του αήττητο σερί στα τέσσερα παιχνίδια – μάλιστα είχαν προηγηθεί τρεις νίκες για τη Λαμία με μηδέν παθητικό!

Ο Γερμανός προπονητής διατήρησε τον Απόστολο Τσιλιγγίρη κάτω από τα δοκάρια αλλά και τον Λούκας Σάσα σε ρόλο δεξιού μπακ, κάνοντας ουσιαστικά μόνο μια αλλαγή σε σχέση με την ενδεκάδα του ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ: ο Ντάνιελ Λάρσον ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης αντί του τιμωρημένου Μπράουν Ιντέγε. Από την άλλη, ο Μάντζιος κράτησε αρχικά στον πάγκο τους έμπειρους Λουκά Βύντρα και Άνταμ Τζανετόπουλο, ρίχνοντας τον πρώτο στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Λαμία να εντυπωσιάζει στο ξεκίνημα του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόλις στο 3′ με τον Ροζέριο Τουράμ, ωστόσο με τη χρήση του VAR το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο σκόρερ πήρε την μπάλα ευρισκόμενος σε θέση οφσάιντ. Στο 16′, όμως, το γκολ του Βραζιλιάνου φορ της Λαμίας, που ξεπέρασε τον Φραν Βέλεθ και νίκησε τον Τσιλιγγίρη, μέτρησε κανονικά!

Χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα ο Άρης, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 31′: ο Γιάννης Φετφατζίδης έκανε εξαιρετική ενέργεια, πάσαρε στον Μπρούνο Γκάμα κι αυτός στον Λάρσον για το 1-1, με τον Σουηδό να σκοράρει για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική!

Πιο πιεστικοί ήταν οι «κίτρινοι» στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν κλασικές ευκαιρίες. Εξαίρεση το δοκάρι στην προσπάθεια του Αμπού Μπα στο 67′ μετά το λάθος του Κώστα Θεοδωρόπουλου, ο οποίος αντέδρασε καλύτερα στο πλασέ του Μπρούνο Γκάμα επτά λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Διαιτητής: Γιώργος Βρέσκας (Πιερίας).
Κίτρινες: Ματίγια – Πλιάτσικας.

ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Τσιλιγγίρης, Σάσα, Κόρχουτ, Βέλεθ, Ρόουζ, Μπα, Ματίγια, Φετφατζίδης (65′ Μαντσίνι), Ντιγκινί (65′ Μαρτίνες), Λάρσον, Γκάμα.
Στον πάγκο: Έμαν, Σόουζα, Δεληζήσης, Σούντγκρεν, Μπακούτσης.

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκαρντοβέλι, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Μπεχαράνο (71′ Βασιλόγιαννης), Τουράμ, Τιρόνε (46′ Βύντρα), Καραμάνος (86′ Σάλιακας), Σκόνδρας.
Στον πάγκο: Κάχριμαν, Τζανετόπουλος, Ασίγκμπα, Μπαχανάκ.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI