Ακόμα τρεις βαθμούς στο… σακούλι πρόσθεσε ο Λεβαδειακός, ο οποίος νίκησε με 2-1 τη Λάρισα για την 24η αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 43′ με τον Kρίζμαν κατάφεραν να γυρίσουν το ματς μέσα σε 3′. Στο 60′ χρίστηκε σκόρερ ο Σουμπίνιο, μετά από τραγικό λάθος του Μπόζοβιτς και στο 63′ ο Μαρκόφσκι διαμόρφωσε το τελικό 2-1.
Ο Λεβαδειακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχε στο πρώτο ημίωρο την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα η ΑΕΛ ήταν αυτή που έχασε μοναδική ευκαιρία στο 21′ να ανοίξει το σκορ. Ο Περόνε έκανε το σουτ, μετά από φάση διαρκείας και ο Ζαρακουσας με ψαλίδι έδιωξε πάνω στην γραμμή! Στο 43′ ο Κριζμάν έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Τριποτσέρη, άλλαξε πορεία και οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι γύρισαν το παιχνίδι μέσα σε 3′. Ο Σουμπίνιο στο 60′ εκτέλεσε το μακρινό φάουλ, αλλά ο Μπόζοβιτς δεν υπολόγισε σωστά και δέχθηκε ένα… παιδικό γκολ! Τρία λεπτά αργότερα ο Μαρκόφσκι έκανε την ανατροπή για τον Λεβαδειακό και με πλασέ διαμόρφωσε το 2-1. Εως το τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν πιο κοντά στο γκολ, αλλά ο Μπόζοβιτς έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Τριποτσέρη.

Διαιτητής: Μπλάνας (Μεσσηνίας)
Κάρτες: Τριποτσέρης – Λαγός, Μπόζοβιτς

Λεβαδειακός (Ζοσέ Ανιγκό): Σωτηρίου, Τσαμπούρης, Τριποτσέρης, Αντιλέχου, Ζαραδούκας (62′ Καραχάλιος), Μητρόπουλος, Νιάσε, Γιακουμάκης, Σουμπίνιο (80′ Καθάριος), Γιουσούφ (70′ Σαβαντόγκο), Μαρκόφσκι.

Λάρισα (Ράτκο Ντόστανιτς): Μπόζοβιτς, Μασούρας, Ζίζιτς, Γιοβάνοβιτς, Χούμπτσεφ (83′ Μόρας), Λαγός, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς (76′ Μλαντένοβιτς), Λεοζίνιο (69′ Ρέντζας), Κρισμάν, Περόνε.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI