Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Άρης επικράτησε 2-1 του Αστέρα Τρίπολης στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League. Με δέκα παίκτες τελείωσε το ματς η ομάδα του Μίχαελ Ένινγκ, ο οποίος έχει πλέον 10 βαθμούς στα τέσσερα ματς στον πάγκο των «κιτρίνων».

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Άρη. Μόλις στο 5′ κι έπειτα από κόρνερ του Χαβιέ Ματίγια, ο Λούκας Σάσα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ! Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, με τον Νίκο Παπαδόπουλο να σταματάει δύο φορές τον Νικολά Ντιγκινί, στο 13′ και το 26′. Η τρίτη φορά ήταν και η «φαρμακερή» για τον Γάλλο φορ: ο Λίντσεϊ Ρόουζ έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια και τροφοδότησε τον Ντιγκινί για το 2-0 στο 34′! Οι Αρκάδες αντέδρασαν και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 2-1 στο 42′ με κεφαλιά του Λουίς Φερνάντεθ.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Αστέρας, με ορμή μετά τη μείωση του σκορ, πίεσε τους γηπεδούχους. Έχασε, μάλιστα, δύο σημαντικές ευκαιρίες, αρχικά με τον Χερόνιμο Μπαράλες κι εν συνεχεία με τον Χρήστο Τασουλή – εξαιρετική η επέμβαση του Φαμπιάν Έμαν στη δεύτερη περίπτωση. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Αυστριακός τερματοφύλακας του Άρη έκανε λανθασμένη εκτίμηση της φάσης, έπιασε την μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής, με αποτέλεσμα να αποβληθεί! Ο νεαρός Απόστολος Τσιλιγγίρης πέρασε στη θέση του, σώζοντας μάλιστα την εστία του σε φάουλ του Λουίς Φερνάντεθ, κρατώντας τη νίκη για τον Άρη και τα παράπονα για τους φιλοξενούμενους.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου).

Κίτρινες: Ντιγκινί, Ιντέγε – Ματρικάρντι, Μπαράλες, Βαλιέντε.

Κόκκινες: Έμαν.

ΆΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Έμαν, Σούντγκρεν, Κόρχουτ, Δεληζήσης, Ρόουζ, Ματίγια, Σάσα, Ντιγκινί (92′ Τσιλιγγίρης), Γκάμα (71′ Μπα), Ιντέγε, Φετφατζίδης (79′ Τόνσο).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μπόρχα Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι (29′ Μπόρχα), Τασούλης, Σουάρες, Βαλιέντε, Μουνάφο (58′ Σίτο), Καπίγια, Μ. Φερνάντεζ (65′ Αντριάν Ριέρα), Λ. Φερνάντεθ, Μπαράλες.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ