Χωρίς να παίξει ιδιαίτερα καλό ποδόσφαιρο, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 2-0 απέναντι στη Λάρισα στη Τούμπα για την 26η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα.

Τα τέρματα του δικεφάλου πέτυχαν οι Κάνιας (37’) και Κίτσιου (87’).

Μέτριος ήταν ο ΠΑΟΚ στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και απείλησε για πρώτη φορά στο 26’ με τον Ενρίκε που σούταρε δίπλα από το δοκάρι του Ξενοδόχοφ.  Η Λάρισα που κατέβηκε με ανασταλτικούς προσανατολισμούς, απείλησε με τον Φατιόν στο 32’ αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Πέντε λεπτά αργότερα (37’) ο ΠΑΟΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με το μακρινό γωνιακό σουτ του Κάνιας (1-0). Οι γηπεδούχοι άγγιξαν και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Μάτος που μπήκε στη περιοχή, αλλά το σουτ του βρήκε στο δοκάρι και έφυγε έξω.

Η Λάρισα ανέβηκε στο δεύτερο μέρος και άρχιζε να κερδίζει χώρο. Στο 75’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με τον Ντέλεπιτς αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Ο ΠΑΟΚ «σφράγισε» τη νίκη με τον Κίτσιου στο 87’ που πλάσαρε από κοντά, ενώ λίγο πριν το φινάλε, ο Κουλούρης έχασε μεγάλη ευκαιρία να χριστεί σκόρερ.

Κίτρινες: Μυστακίδης, Αθανασιάδης, Λέοβατς- Αβραάμ

Διαιτητής: Κιοτζένης (Ξάνθης)

ΠΑΟΚ: (Βλ.Ιβιτς) Μπρκιτς, Μάτος, Μαλεζάς, Βαρέλα, Λέοβατς, Κάνιας, Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ, Ερνίκε (63′ Κίτσιου), Μυστακίδης (80′ Κάτσε), Αθανασιάδης (56′ Κουλούρης)
Λάρισα: (Θ.Βουτυρίτσας) Ξενοδόχοφ, Ναβάρο (77′ Καπός), Γιοβάνοβιτς (41′ Κόντορ),Ρέντζας,Φατιόν, Μασαλέζα, Αβραάμ (63′ Ικάουνιεκς), Ντέλετιτς, Βαρέλα, Ναζλίδης.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: eurokinissi