Με σκόρερς του Σάκχοφ (53’) και Πρίγιοβιτς (60’) ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-0 τον Ολυμπιακό στη Τούμπα στο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα.

Μέτριο σε γενικές γραμμές ήταν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό να πατάει καλύτερα στο πρώτο μέρος εκμεταλλευόμενος την νευρικότητα των γηπεδούχων ειδικά στον ανασταλτικό τομέα, ωστόσο στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε και σε επτά λεπτά πέτυχε τα δύο τέρματα που του έδωσαν τη νίκη.

Με ευκαιρία του Ολυμπιακού ξεκίνησε το ματς με τον Σισοκό να απειλεί αλλά τη μπάλα να φεύγει κόρνερ στο 2ο λεπτό. Πέντε λεπτά αργότερα (7’) από λάθος του Γλύκου, που έδωσε πάσα στον Φορτούνη, ο διεθνής μέσος έχασε το κοντρόλ, πήρε τη μπάλα ο Ανσαριφάρντ αλλά σούταρε ψηλά άουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν προβλήματα στην αμυντική λειτουργία τους, αλλά σταδιακά βελτιώθηκαν, ενώ στον επιθετικό τομέα ήταν πολλοί κακοί στη τελική προσπάθεια. Ο ΠΑΟΚ στο 34’ απείλησε για πρώτη φορά με τον Κάμπος που βρέθηκε σε θέση βολής αλλά αστόχησε. Στο 38’ η κεφαλιά του Βαρέλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 41’ το φάουλ του Φορτούνη πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε βελτιωμένος σε σχέση με το πρώτο μέρος και στο 53’ άνοιξε το σκορ. Από κόρνερ του Ουάρντα, ο Μαλεζάς έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ο Λεάλι απέκρουσε και ο Σάχοφ σκόραρε σε κενή εστία κάνοντας το 1-0, βάζοντας… φωτιά στη Τούμπα.

Επτά λεπτά αργότερα (60’) οι γηπεδούχοι σφράγιζαν την επικράτηση τους μετά την παράλληλη σέντρα του Ενρίκε ο Πρίγιοβιτς με κοντινή προβολή έκανε το 2-0.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι παραχώρησαν γήπεδο στον Ολυμπιακό που ανέβηκε ψάχνοντας το γκολ για να αξανμπεί στο ματς και στο 68’ οι «ερυθρόλευκοι» ζήτησαν πέναλτι σε χέρι-ακούσιο του Πρίγιοβιτς στη περιοχή. Ο ΠΑΟΚ άγγιξε και το τρίτο γκολ στο ωραίο σουτ του Ουάρντα, (90’+) όμως ο Λεάλι έδιωξε με τα ακροδάχτυλα και ε΄στιλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Κίτρινες: Μάτος, Κάμπος, Βαρέλα, Μυστακίδης,Λέοβατς, Φιγκέϊρας, Ελιονούσι

Διαιτητής: Κύζας (Δράμας)

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μαλεζάς (78′ Λέοβατς), Βαρέλα, Κρέσπο, Μάτος, Τσίμιροτ, Σάχοφ, Ουάρντα, Τζάλμα Κάμπος (73′ Κάτσε), Ενρίκε (65′ Μυστακίδης), Πρίγοβιτς.

Ολυμπιακός: Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ρέτσος, Σισοκό, Ρομαό, Ανδρούτσος (62′ Μάρτινς), Ελιονούσι (67′ Μανθάτης), Φορτούνης, Σεμπα, Ανσαριφάρντ (79′ Καρντόζο).