Συναρπαστική ήταν η επαναληπτική αναμέτρηση της Αυστραλίας με τη Συρία στο Σίδνεϊ, για την προκριματική φάση του παγκοσμίου κυπέλου της Ρωσίας. Οι Αυστραλοί πέρασαν στην επόμενη φάση επικρατώντας με 2-1 στην παράταση, αλλά οι Σύροι δημιούργησαν χιλιάδες φίλους με το πνεύμα νικητή που επέδειξαν.

Το 1-1 του πρώτου αγώνα έδινε σοβαρό προβάδισμα στους Αυστραλούς, καθώς η συριακή ομάδα αντιμετώπισε σοβαρότατα προβλήματα απουσιών βασικών παικτών της. Παρ’ όλα αυτά κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 6ο λεπτό με τον Ομάρ Αλσομά «παγώνοντας» τους 42.000 οπαδούς που βρέθηκαν στο γήπεδο. Όμως, ο βετεράνος Τιμ Κέιχιλ ισοφάρισε στο 13΄ και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 109΄, ενώ νωρίτερα (94΄) η Συρία είχε μείνει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αλ Μαουάς. Οι καρδιές πήγαν να… σπάσουν, όταν στις καθυστερήσεις της παράτασης (120+1΄) ο Αλ Σομά σημάδεψε το δοκάρι της Αυστραλίας με απευθείας κτύπημα φάουλ.

Ετσι, ο 38χρονος Τιμ Κέιχιλ, πρώτος σκόρερ στην ιστορία της εθνικής ομάδας της Αυστραλίας με 50 τέρματα σε 103 διεθνείς συμμετοχές, ήταν ο ήρωας της τελευταίας στιγμής, ο άνθρωπος που οδήγησε την ομάδα του στην επόμενη αναμέτρηση μπαράζ, με αντίπαλο την τέταρτη ομάδα της ζώνης«CONCACAF» (Παναμάς ή Ονδούρα).

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ – ΜΠΕ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΠΕ – ΜΠΕ